Home Σχολικοί Αγώνες Δ/θμιας Εκπ/σης

Σχολικοί Αγώνες Δ/θμιας Εκπ/σης 2009-2010

ΣΚΟΠΟΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

Η διοργάνωση των Σχολικών Αγώνων έχει σκοπό την ανάδειξη :

Α) των εκπαιδευτικών και κοινωνικών αξιών που μεταδίδει ο Αθλητισμός όπως η αυτοπειθαρχία, η αλληλεγγύη, η ευγενής άμιλλα, η διερεύνηση των προσωπικών ορίων, ο σεβασμός του αντιπάλου, η κοινωνική ένταξη, η καταπολέμηση κάθε είδους διακρίσεων, το ομαδικό πνεύμα, η ανεκτικότητα και το τίμιο παιxνίδι.

Β) των ιδιαιτέρων ικανοτήτων των μαθητών και των μαθητριών στον Αθλητισμό, τη συνολική καλλιέργεια της προσωπικότητάς τους, τη συνέχιση της αθλητικής παράδοσης της χώρας μας καθώς και την εκπροσώπησή της σε διεθνείς αθλητικές διοργανώσεις.

Πατώντας στους παρακάτω σύνδεσμους μπορείτε να κατεβάσετε την Γενική Προκήρυξη Σχολικών Αγώνων 2009-2010