Σχολικοι Αγωνες Β/θμιας 2010-2011

Αριθμ. Πρωτ.: 864

ΠΡΟΣ: Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης Ν.Ηρακλείου

Κοιν:Λύκεια-Γυμνάσια-Ε.Π.Α.Λ  Ν.Ηρακλείου

Θέμα:  « Προκήρυξη   αγώνων   A/μιας και Β/μιας Εκπ/σης  Νομού  Ηρακλείου Σχολικού έτους   2010 – 2011»

Από την 20/01/2001 με απόφαση  του Υπουργείου Παιδείας σταμάτησε κάθε αθλητική σχολική δραστηριότητα.

Με νέα απόφαση της Διεύθυνσης Φυσικής Αγωγής του Υπουργείου Παιδείας,(40131/Γ4) από 1-04-2011, μας δίνει την δυνατότητα ως Γραφείο Φυσικής Αγωγής να προβούμε στην προκήρυξη των αγώνων Α΄Φάσης Λυκείων αθλημάτων που δεν έχουν πραγματοποιηθεί και  Γυμνασίων και Δημοτικών εφόσων υπάρχει διαθέσιμο χρηματικό υπόλοιπο.

Για την Β΄και Γ΄Φάση θα υπάρξει νέα απόφαση από την Δ/νση Φυσικής Αγωγής του Υπουργείου Παιδείας.

Με βάση τα παραπάνω ,καθώς επίσης και με το μικρό χρονικό διάστημα που απομένει μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς και την έναρξη των εξετάσεων Β/μιας στις 12/5/2011, συγκλήθηκε έκτακτα η Ο.Ε.Σ.Α. με πλήρη απαρτία και αποφάσισε τα παρακάτω:

1.       Είναι αδύνατη η διεξαγωγή ομαδικών αθλημάτων Β/μιας (Γυμνασίων και Λυκείων).

2.       Παρά τις δυσκολίες, το Γραφείο Φυσικής Αγωγής  ,σε συνεργασία με την Ένωση Καθηγητών Φυσικής Αγωγής να διοργανώσει τις παρακάτω Αθλητικές δραστηριότητες:

ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ

1.Αγώνες στίβου Γυμνασίων –Λυκείων

2.Αγώνες κολύμβησης Γυμνασίων- Λυκείων

3.Αγώνες αντισφαίρισης και επιτραπέζιας  αντισφαίρισης Λυκείων.

ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ

1.Αγώνες στίβου

2.Αγώνες κολύμβησης

3.Τουρνουά Καλαθοσφαίρισης αγοριών μίας ημέρας με τη μορφή 3Χ3.

4.Τουρνουά Πετοσφαίρισης κοριτσιών μίας ημέρας  με τη μορφή 4Χ4 σε ένα σετ, η οποία επιτρέπει την μαζική συμμετοχή σε μικρό χρονικό διάστημα.

Η Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Αγώνων (Ο.Ε.Σ.Α.) Ν. Ηρακλείου, έχοντας υπόψη την αριθμ. 112843/Γ4/14-10-2005 απόφαση του ΥΠ.Ε.Π.Θ. – Δ/νση Φυσικής Αγωγής, σχετικά με τις αθλητικές δραστηριότητες των σχολείων Β/θμιας και Α/θμιας Εκπ/σης και με βάση τα παραπάνω

Π Ρ Ο Κ Η Ρ Υ Σ Σ Ε  Ι

αγώνες σχολικών πρωταθλημάτων  έτους 2010 – 2011  (φάση Α΄) για τα εξής αθλήματα:

1.       ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ                                                                    (Λυκείων - Γυμνασίων)

2.       ΣΤΙΒΟΣ                                                                                  (Λυκείων - Γυμνασίων)

3.       ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ                                                                  (Λυκείων)

4.       ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ                                     (Λυκείων)

Ορίζουμε  ημερομηνίες διεξαγωγής των  πρωταθλημάτων όπως φαίνονται παρακάτω:

1.  ΣΤΙΒΟΣ

Γυμνάσια, Λύκεια – ΕΠΑΛ : Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο Στάδιο Ελευθερίας την Τετάρτη 4 Μαίου 2011.Ώρα προσέλευσης και δηλώσεων συμμετοχής 9:15, ώρα έναρξης 10:00π.μ.

Δηλώσεις συμμετοχής στο Γ.Φ.Α. (fax 2810331410)μέχρι την Δευτέρα 2 Μαϊου 2011.

2.  ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ  & ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ

Λύκεια–ΕΠΑΛ:  Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις εγκαταστάσεις του Ηράκλειο Τέννις την Πέμπτη 5 Μαϊου 2011 και ώρα 9:30π.μ. Δηλώσεις συμμετοχής μέχρι την Τρίτη 3 Μαϊου 2011 στο Γ.Φ.Α. (fax 2810331412)

3.   ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Λύκεια–ΕΠΑΛ–Γυμνάσια: Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο κολυμβητήριο του Ε.Α.Κ.Η. (Λίντο) την Παρασκευή 6 Μαϊου 2011,με ώρα προσέλευσης και δηλώσεων συμμετοχής 9:15π.μ. και έναρξης των αγώνων 10:00π.μ. Δηλώσεις συμμετοχής μέχρι την Τρίτη 3 Μαϊου 2011 στο Γ.Φ.Α. (fax 2810331412).

Οι αθλητές θα πρέπει την ημέρα των αγώνων να έχουν μαζί τους την Μαθητική Αθλητική Ταυτότητα υπογεγραμμένη από γιατρό και τον Δ/ντη του σχολείου. Ειδικά για την κολύμβηση θα πρέπει να έχουν μαζί τους απαραίτητα το δελτίο του σωματείου στο οποίο ανήκουν.

ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΝΤΥΠΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ http:dide.ira.sch.gr/gfaira

Ο ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ

του Γρ. Φυσικής Αγωγής Ν. Ηρακλείου

και Πρόεδρος της Ο.Ε.Σ.Α.

Σφακιανάκης Γεώργιος