Home Μαζικός Αθλητισμός
Μαζικός Αθλητισμός

1 ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Α. α. "Άσκηση στην παιδική ηλικία", για παιδιά ηλικίας 6-12 Ετών (εκτός ωραρίου σχολείου), με σκοπό τη φυσική άσκηση και την αθλητική αγωγή και όχι την προπόνηση κατ' αποκλειστικότητα σε συγκεκριμένα αθλήματα καθ' όλη τη διάρκεια της περιόδου. Κυρίαρχος στόχος είναι η σωστή κινητική και φυσική ανάπτυξη των παιδιών.

β. "Άσκηση στην προσχολική ηλικία", με σκοπό την ψυχοκινητική αγωγή.

γ. "Παιδί και αθλητισμός", για παιδιά ηλικίας 6-12 ετών (εκτός ωραρίου σχολείου) με σκοπό την μύηση και εξάσκηση σε συγκεκριμένα αθλήματα.

δ. "Άσκηση στην εφηβική ηλικία", για άτομα ηλικίας 12-18 ετών, όπου δίνεται η δυνατότητα προγραμματισμού και εφαρμογής προγραμμάτων φυσικών και αθλητικών δραστηριοτήτων όπως δρόμων υγείας, ορειβασίας, πεζοπορίας, αγώνων μεταξύ ανεξαρτήτων ομάδων, χορών, ρυθμικής κινητικής αγωγής και αεροβικής γυμναστικής.

Β. α. "Άσκηση ενηλίκων" όπου δίνεται η δυνατότητα προγραμματισμού και εφαρμογής προγραμμάτων φυσικών και αθλητικών δραστηριοτήτων όπως δρόμων υγείας, ορειβασίας, πεζοπορίας, αγώνων μεταξύ ανεξαρτήτων ομάδων, χορών, ρυθμικής κινητικής αγωγής και αεροβικής γυμναστικής.

β. "Άθληση και γυναίκα", με σκοπό τη φυσική άσκηση και την κινητική αναψυχή.

γ. "Άσκηση στην τρίτη ηλικία", όπου δίνεται η δυνατότητα προγραμματισμού και εφαρμογής προγραμμάτων φυσικών και κινητικών δραστηριοτήτων.

δ. "Άθληση και νέοι" για άτομα ηλικίας έως 30 ετών, με σκοπό τη φυσική άσκηση και την κινητική αναψυχή

Γ. α. Άσκηση & αθλητισμός σπουδαστών και φοιτητών.

β. Άσκηση & αθλητισμός στρατευμένων. γ. Άσκηση & αθλητισμός εργαζομένων

2 ΕΙΔΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Α. α. Άσκηση ατόμων με ειδικές ανάγκες σε σχολεία και ιδρύματα (εντός ωραρίου λειτουργίας).

β. Άσκηση ατόμων με ειδικές ανάγκες στα πλαίσιο του ελεύθερου χρόνου.

Β. α. Άσκηση στα κέντρα απεξάρτησης.

β. Άσκηση στα κέντρα Ψυχικής Υγείας,

γ. Άσκηση στις φυλακές.

Γ. α. Άσκηση παλιννοστούντων,

β. Άσκηση Τσιγγάνων

3 ΠΡΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

α. Πρότυπα Κέντρα άθλησης για όλους. Κέντρα υλοποίησης προγραμμάτων άθλησης για όλους, με έμφαση σε πρότυπα προγράμματα όπως οικογενειακή άθληση, άσκηση στην προσχολική ηλικία, άσκηση ατόμων με ειδικές ανάγκες, κλπ.

β. Καινοτόμες Δραστηριότητες Άθλησης για Όλους. Νέα προγράμματα (που δεν συμπεριλαμβάνονται στα παραπάνω) τα οποία θα προταθούν από τους φορείς υλοποίησης.

γ. Νέες δράσεις-προγράμματα όπως αεραθλητισμός, ναυταθλητισμός, μηχανοκίνητα σπορ ξηράς, κλπ.

ΕΓΚΡΙΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΜΑΖΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΜΕΓΑΛΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2009-2010

ΕΓΚΡΙΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΜΑΖΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΜΕΓΑΛΗΣ

ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2009-2010

Πατώντας στο παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να κατεβάσετε την προκήρυξη για την Έγκριση των Ειδικών Προγραμμάτων Μαζικού Αθλητισμού.

ΕΓΚΡΙΣΕΙΣ ΓΕΝΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΜΑΖΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΜΕΓΑΛΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2009– 2010

ΕΓΚΡΙΣΕΙΣ ΓΕΝΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΜΑΖΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΜΕΓΑΛΗΣ
ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2009– 2010

Πατώντας στο παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να κατεβάσετε την προκήρυξη για την Έγκριση των Γενικών Προγραμμάτων Μαζικού Αθλητισμού.

Εγκρίσεις Γενικών Προγραμμάτων Μαζικού Αθλητισμού μεγάλης διαρκειας περιόδου 2009-2010