Είσοδος στην τηλεδιάσκεψη Webex για εκπαιδευτικούς

Η υπηρεσία της τηλεδιάσκεψης webex.sch.gr είναι διαθέσιμη σε όλες τις κατηγορίες χρηστών, εκπαιδευτικών, στελεχών και διοικητικών υπαλλήλων που εντάσσονται στην Α’/θμια και Β’/θμια εκπαίδευση, καθώς και των Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας, Μαθητείας και Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης.

ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, ανταποκρινόμενο άμεσα στις εξελίξεις, ενεργοποιεί ψηφιακά εργαλεία που θα επιτρέψουν την εξ αποστάσεως διδασκαλία. “Η εξ αποστάσεως διδασκαλία συνιστά το πλέον πρόσφορο εργαλείο για να διατηρήσουν οι μαθητές μας την επαφή τους με την εκπαιδευτική διαδικασία στις παρούσες, έκτακτες συνθήκες που βιώνει η χώρα μας – χωρίς να αποσκοπεί στο […]

Επιλογή και αρμοδιότητες Υπεύθυνου Σχολικού Εργαστηρίου Πληροφορικής και Εφαρμογών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών (Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ.) των Γυμνασίων, Γενικών Λυκείων (ΓΕ.Λ.) και Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.)

Εγκύκλιος 139154/Δ2/09-09-2019: Για την επιλογή και τις αρμοδιότητες του/της Y.Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ. των Γυμνασίων, ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. κατά το σχολικό έτος 2019-2020 ισχύει η εγκύκλιος 155535/Δ2/19-09-2018 του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Νέος θεσμός: Υπεύθυνοι Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών

Από 1 Μαρτίου 2019, οι Υπεύθυνοι Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών της ΔΔΕ N. Ηρακλείου αναλαμβάνουν την τεχνική στήριξη των Σχολείων της ΔΔΕ N. Ηρακλείου για θέματα που σχετίζονται με τις ψηφιακές υποδομές τους (Η/Υ, Δίκτυα Η/Υ, εργαστήρια, διαδικτυακή σύνδεση κ.ά.) σε επίπεδο υλικού και λογισμικού.

Παλαιότερες ανακοινώσεις

Υπηρεσίες

Helpdesk ΠΛΗΝΕΤ

Υποβάλετε το αίτημα σας στην Πλατφόρμα Τεχνικής Στήριξης του ΚΕΠΛΗΝΕΤ Ηρακλείου και θα σας καλέσουμε άμεσα.

Eφαρμογή ΣΕΠΕΗΥ

Εφαρμογή του ΚΕΠΛΗΝΕΤ Ηρακλείου για την καταγραφή εξοπλισμού ΣΕΠΕΗΥ, δικτυακών στοιχείων, υπολογιστικό εξοπλισμό σχολικής μονάδας.

Χρήσιμο Υλικό

Χρήσιμο υλικό σχετικά με νομοθεσία, διαχείριση ΣΕΠΕΗΥ, σεμινάρια, Ubuntu LTSP, Λογισμικό, tutorials και συνδέσμους.