Στρατιωτικές Σχολές

Προκήρυξη για την εισαγωγή σπουδαστών/σπουδαστριών στα Ανώτατα Στρατιωτικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Σ.Ε.Ι.) & στις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών (Α.Σ.Σ.Υ.), για το ακαδημαϊκό έτος 2012-2013.

Αρθμός εισακτέων στις στρατιωτικές σχολές 2011

Σε συνέχεια σχετικής Προκήρυξης και μετά την δημοσίευση της όμοιας Κοινής Απόφασης των Υπουργείων Άμυνας, Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, Προστασίας του Πολίτη και Οικονομικών, δίνεται στη δημοσιότητα ο αριθμός των υποψηφίων που θα εισαχθούν στις Στρατιωτικές Σχόλες των Ενόπλων Δυνάμεων, είτε με το 10% των θέσεων (Ν.2525/1997 ? ΦΕΚ 188/Α', Ν.2909/2001 ? ΦΕΚ 90/Α', Ν.3687/2008 ? ΦΕΚ 159/Α'), είτε με το 90% αυτών για το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012.

Επισημαίνεται ότι για τους Έλληνες -ίδες Εξωτερικού (περιπτώσεις άρθρου 1 παραγρ. 4Α του Ν. 2909/2001 ΦΕΚ Α'90 και του άρθρου 12 του Ν. 2552/1997 ΦΕΚ Α'266), λόγω μη επίδοσης του κωδικού υποψηφίου από το Υπουργείο Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, αυτός δεν θα αναγράφεται στην Αίτηση του Υποψηφίου (Υπόδειγμα 9 της σχετικής προκήρυξης), αλλά θα υποβληθεί από τον κάθε υποψήφιο στη σχολή πρώτης προτίμησής κατά την ημερομηνία παρουσίασής του για τις Προκαταρκτικές Εξετάσεις (ΠΚΕ).

15-04-11Προκήρυξη Στρατιωτικών Σχολών ακαδ. έτους 2011-12

Eκδόθηκε η Εγκύκλιος Προκηρύξεως Διαγωνισμού Επιλογής Σπουδαστών για το 1ο Έτος των Ανωτάτων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΑΣΕΙ), Ευελπίδων (ΣΣΕ), Ναυτικών Δοκίμων (ΣΝΔ), Ικάρων (ΣΙ), Σωμάτων (ΣΣΑΣ), Νοσηλευτικής (ΣΑΝ) καθώς και των Ανωτέρων Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ), Στρατού Ξηράς (ΣΜΥ), Πολεμικού Ναυτικού (ΣΜΥΝ), Πολεμικής Αεροπορίας  Tεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας (ΣΤΥΑ), Υπαξιωματικών Διοικητικών Αεροπορίας (ΣΥΔ) Ακαδημαϊκού Έτους 2011-2012.

Όσοι -ες έχουν τα  προσόντα και επιθυμούν τη συμμετοχή τους στις ΠΚΕ για μια ή περισσότερες Σχολές, πρέπει αφενός να δηλώσουν αυτές στο Μηχανογραφικό Δελτίο του Υπουργείου Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων και αφετέρου να υποβάλουν απευθείας ή με συστημένη επιστολή το αργότερο μέχρι 06 Μαΐου 2011 (ευανάγνωστη ημερομηνία σφραγίδας ταχυδρομικής υπηρεσίας, δημοσίας ή ιδιωτικής), μια πλήρη σειρά δικαιολογητικών που αναγράφονται στις παραγράφους 1 και 2 του Παραρτήματος «ΣΤ» ΜΟΝΟ στη Σχολή πρώτης προτίμησής τους ή στη ΔΑΕ αν αυτή είναι Σχολή της Πολεμικής Αεροπορίας. Μετά την ημερομηνία αυτή δε γίνονται δεκτές αιτήσεις συμμετοχής. Οι υποψήφιοι της ειδικής κατηγορίας Έλληνες -ίδες του Εξωτερικού υποβάλλουν το αργότερο μέχρι 06 Ιουνίου 2011, με την ίδια διαδικασία τα δικαιολογητικά τους, όπως αυτά αναγράφονται στο Παράρτημα "Ε" της παρούσας Προκηρύξεως.

Για να κατεβάσετε την Προκήρυξη πατήστε εδώ .

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 20 Απρίλιος 2011 22:09

28-01-2011 Ενημέρωση υποψηφίων για τις Στρατιωτικές Σχολές

..οι υποψηφίοι (μαθητές και απόφοιτοι) που θα συμμετάσχουν στις φετινές πανελλαδικές εξετάσεις, πρέπει να γνωρίζουν ότι για το νέο ακαδημαϊκό έτος 2011-2012 :
Α) δεν θα λειτουργήσει η Στρατιωτική Σχολή Ιπταμένων Ραδιοναυτίλων (ΣΙΡ).
Β) το Κοινό Στρατολογικό Σώμα των Ενόπλων Δυνάμεων μετονομάσθηκε σε Κοινό Σώμα:«Στρατολογικό ? Στρατιωτικών Νομικών Συμβούλων (ΣΣΝΣ)» (μόνο για ΓΕΛ και ΕΠΑΛ ? Β?).

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 07 Φεβρουάριος 2011 12:26

Προκήρυξη Στρατιωτικών Σχολών ακαδ. έτους 2010-11

stratiokes_sxoles3Δείτε την Προκηρύξη του Διαγωνισμού Επιλογής Σπουδαστών για το 1ο Έτος των Ανωτάτων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων Ακαδημαϊκού Έτους 2010-2011.

Οι υποψήφιοι πρέπει να υποβάλουν τα δικαιολογητικά τους το αργότερο μέχρι  30 Απριλίου  2010.
Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 08 Φεβρουάριος 2011 18:57