Υποψήφιοι με σοβαρές παθήσεις

02-03-11 Διαδικασία εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις, σε ποσοστό 5% καθ΄ υπέρβαση του αριθμού εισακτέων

Διαδικασία εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις, σε ποσοστό 5% καθ΄ υπέρβαση του αριθμού εισακτέων, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 35 του ν. 3794/2009 (ΦΕΚ 156 Α΄/4-9-2009)

Α. Το Υπουργείο Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, ανακοινώνει ότι οι υποψήφιοι οι οποίοι πάσχουν από σοβαρές παθήσεις, και έχουν δικαίωμα εισαγωγής, σε ποσοστό θέσεων 5% κατά το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρ.35 του ν.3794/2009(ΦΕΚ 156Α΄/4-9-2009), κ α λ ο ύ ν τ α ι να απευθυνθούν σε μία από τις ειδικές επταμελείς επιτροπές, που έχουν συσταθεί στα δημόσια ή Πανεπιστημιακά Νοσοκομεία, που αναφέρονται παρακάτω, προκειμένου να αποκτήσουν το Πιστοποιητικό διαπίστωσης της πάθησής τους.

Οι υποψήφιοι αυτοί καλούνται να συγκεντρώσουν όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά τους...

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 31 Μάρτιος 2011 11:39

Ενημέρωση των ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις 5% για το ακαδ. έτος 2011-12

Εισαγωγή στην τριτοβάθμια Εκπαίδευση ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις 5%

... παρακαλούνται οι διευθυντές όλων των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ να ενημερώσουν άμεσα τους υποψηφίους με σοβαρές παθήσεις, που επιθυμούν να εισαχθούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση σε ποσοστό 5% το ακαδημαϊκό έτος 2011-12, για τα απαραίτητα διακιολογητικά και τον τρόπο απόκτηση τους.

25-01-2011 Μετεγραφές Φοιτητών - Σπουδαστών με σοβαρές παθήσεις

Μετεγγραφές φοιτητών ή σπουδαστών που εγγράφηκαν σε Τμήμα Πανεπιστημίου - Τ.Ε.Ι. -Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. για έναν από τους λόγους υγείας που κατά τις διατάξεις του άρ. 35 του ν. 3794/2009 (Φ.Ε.Κ. 156 Α) έχουν δικαίωμα πρόσβασης σε ποσοστό θέσεων 5% επί του αριθμού εισακτέων

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 15 Φεβρουάριος 2011 20:29

10-01-11 Μετεγγραφές φοιτητών πασχόντων από σοβαρές ασθένειες ακαδημαϊκού έτου 2010-2011

Περί μετεγγραφών φοιτητών και σπουδαστών πασχόντων από σοβαρές ασθένειες ακαδημαϊκού έτους 2010-2011

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 09 Φεβρουάριος 2011 01:22

12-11-10 Μηχανογραφικό Δελτίο για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις

Ανάρτηση στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας του Μηχανογραφικού Δελτίου για τους υποψηφίους που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, σε ποσοστό 5%, καθ΄ υπέρβαση του αριθμού εισακτέων

Το Υπουργείο Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, ανακοινώνει ότι αναρτήθηκε στην επίσημη ιστοσελίδα του (http://www.minedu.gov.gr) το μηχανογραφικό δελτίο, που αφορά στους υποψηφίους που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, σε ποσοστό 5%, καθ΄ υπέρβαση του αριθμού εισακτέων.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να προμηθεύονται το μηχανογραφικό δελτίο, είτε μέσω του διαδικτύου, είτε απευθείας από το Λύκειο στο οποίο θα επιλέξουν να το καταθέσουν, προκειμένου να το μελετήσουν πριν τη συμπλήρωση και υποβολή του, η οποία έχει οριστεί για το χρονικό διάστημα από την Πέμπτη 18 Νοεμβρίου ως και την Τετάρτη 24 Νοεμβρίου 2010.

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 06 Φεβρουάριος 2011 23:32

Διαδικασία εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις, σε ποσοστό 5% 01-10-2010

Το Υπουργείο Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, ανακοινώνει ότι, από φέτος, οι υποψήφιοι, κάτοχοι τίτλου απόλυσης Λυκείου ή αντίστοιχου σχολείου της ημεδαπής ή αλλοδαπής, που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρ.35 του ν.3794/2009(ΦΕΚ 156Α΄/4-9-2009) και εισάγονται σε ποσοστό θέσεων 5%, καθ΄ υπέρβαση του αριθμού εισακτέων στις σχολές και τα τμήματα  τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, κ α λ ο ύ ν τ α ι να υποβάλουν Αίτηση-Μηχανογραφικό Δελτίο όχι στις Γραμματείες των Σχολών, που επιθυμούν να φοιτήσουν, αλλά με κεντρική διαδικασία.

Εισαγωγή στην Γ/βάθμια Εκπ/ση ατόμων με σοβαρές παθήσεις, σε ποσοστό 5%

Ανακοινώνονται οι οδηγίες που ρυθμίζουν θέματα εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις.

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 06 Φεβρουάριος 2011 23:01